Στο Papaki.gr πιστεύουμε ότι “less is more” και “fast is better”.
Έτσι φροντίζουμε να βάζουμε τον εαυτό μας στη θέση του χρήστη και νομίζουμε ότι όλοι θέλουν να εντοπίζουν γρήγορα αυτό που ψάχνουν και να ολοκληρώνουν όσο πιο γρήγορα γίνεται το task που επιθυμούν. Για το λόγο αυτό, ένας από τους στόχους μας είναι οι ξεκάθαρες και γρήγορες λειτουργίες στο control panel!
Οι χρήστες μας πρέπει να ξοδεύουν χρόνο σε αυτό που κάνουν καλύτερα, δηλαδή στην επιχείρησή τους και όχι στη διαχείρηση του domain τους. Έτσι ερευνήσαμε και βελτιστοποιήσαμε αρκετές διαδικασίες και μετά πιάσαμε το.. χρονόμετρο!!!
Για να ακριβολογούμε, μετρήσαμε τον χρόνο που χρειάζεται ένας μέσος χρήστης για να ολοκληρώσει 5 βασικές λειτουργίες μέσα στο Control Panel του Papaki.gr.
Δείτε μόνοι σας τα αποτελέσματα:
1. Ανανέωση domain: 18΄΄ (δευτερόλεπτα)
2. Αλλαγή nameservers 20΄΄
Η αλλαγή nameservers είναι το πρώτο πράγμα που κάνει ο μέσος χρήστης μόλις αποκτήσει το domain του και συνήθως αυτό που θέλει είναι να τοποθετήσει τους nameservers που του έχει δώσει ο provider του. Εδώ το χρονόμετρο έδειξε 20΄΄! Αν το 20΄΄ σας φαίνεται αρκετό, προσθέτω ότι αγοράζοντας οποιαδήποτε υπηρεσία eShop, Website, Hosting, Email από το Papaki.gr, ο χρόνος αυτός μηδενίζεται καθώς οι nameservers μπαίνουν αυτόματα στο domain από εμάς (εφόσον δεν έχει ήδη περασμένους)!
3. Ενεργοποίηση σελίδας Υπό Κατασκευή 16΄΄
4. Σύνδεση του domain σας με το Website Builder 17΄΄
5. Κλείδωμα domain 4΄΄
Αυτές ήταν οι οι ταχύτητες που πετύχαμε και ελπίζουμε να σας αρέσουν! Βέβαια, πάντα θα υπάρχουν πράγματα που μπορούν να γίνουν ταχύτερα και απλούστερα! Ένα – ένα όμως θα τα εντοπίσουμε και θα τα αλλάξουμε, για όλους!
Έχετε άλλες προτάσεις για το control panel? Ανυπομονούμε να τις μοιραστείτε μαζί μας!
Μπες στη συζήτηση